لوگو سایت

بودجه شهرداری تهران یک ششم شده است


به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب؛ حناچی، شهردار تهران، در اتاق «کلاب هاوس» به سئوالات مختلفی پاسخ داد.

در ادامه محورهای سخنان حناچی می آید:

آلودگی مشکل حاد همه ی کلان شهرهای دنیاست، البته لاینحل نیست و بسیاری از آن ها، این مشکل را حل کرده اند.

اتهامات شهرداران برخی مناطق اثبات نشده و همچنان در محاکم قضایی در مرحله رسیدگی است.

خوشحالیم که اگر تخلفاتی هم در این دوره شهرداری بوده در همین دوره مورد پیگیری و رسیدگی قرار می گیرد و به دوره های بعد موکول نمی شود و احاله به تاریخ نمی شود.

شهرداری را طوری تحویل گرفتیم که ۲۰ هزار میلیارد تومان به بانک شهر بدهکار بود.

مجموعه تلاش حوزه خدمات شهری ما از مردم نمره قبولی می گیرد.

پروژه اتوبان طبقاتی صدر چهار صفحه مطالعه درموردش نکرده بودند؛ این پروژه عظیم در شهر نیازمند مطالعات دقیق تر بود.

به جای این پروژه طبقاتی صدر، اگر دو خط مترو اجرا می کردیم بهره وری آن بیشتر بود.

زمانی این پروژه را احداث کردند که در تمام دنیا در حال جمع اوری اتوبان های طبقاتی بودند.

پرونده عیسی شریفی بزرگترین پرونده شهرداری است و اولین شاکی آن خود سپاه بود.

در بحث عیسی شریفی، پرونده ی رسا تجارت یا هولدینگ یاس، اولین شاکیش خود سپاه است؛ می گفتند پول های مربوط به آن، مفقود شده است.

طبق قانون اگر با موردی مواجه شویم که منافع شهرداری تضییع شده موظف هستیم آن را پیگیری کنیم.

از سال ۷۶ به این طرف من جزو کسانی بودم که این شیوه اداره شهر را نقد می کردم، اینکه فضای شهر را بفروشیم و آن را خرج بکنیم و مشکلات آن را احاله به بعد کنیم.

در مورد بیمارستان خیریه ما یعنی شهرداری و شورای شهر مدعی هستیم. اموال ا شهرداری تهران خارج شده و باید تعیین تکلیف بشود. کمک به خیریه ها باید شفاف و بدون پرده پوشی باشد.

درمورد بیمارستان دکتر سمیعی، اموالی از شهرداری به انجا رفته؛ کمک به خیریه ها باید بدون پرده پوشی باشد؛ باید مشخص باشد چقدر پول بابت چی رفته انجا؛ نباید بگذاریم به نام کار خیر، کار دیگری صورت بگیرد.

تعدادی املاک و .. به نفع این خیریه از دست شهرداری خارج شده؛ تخلفات را پیگیر هستیم.

در بعضی از سال ها ۲۵ ملیون متر مربع پروانه ساختمانی صادر کرده اند که معادل یک شهر ۸۰۰ هزار نفره است.

این کار کارشناسی نیست. من ننگ این که بگویند کار نکرده ای را می پذیرم ولی زیربار این کارهای غیر کارشناسی نمی رویم.

بیش از ۱۰۰ هزار متر از باغ های تهران را از بین بردند؛ متاسفانه این را قانون هم کرده بودند؛ افتخارم این است که جلوی تخریب باغات تهران را گرفتم.

تعداد زیادی از باغات که به دست نهادها بوده را با مذاکره از آن ها گرفته و به پارک برای مردم تبدیل کرده ایم.

در مورد واکسن، برخی افراد تخطی هایی داشتند که افراد خاطی برکنار شدند.. ما الان به صورت شفاف با کد ملی مشخصات افرادی که واکسن زده اند را روی سایت قرار داده ایم.

از سال ۹۰ تا ۹۶ برگردید، ببینید چه اتفاقاتی افتاده؛ اینها قابل دفاع نیست.

اینکه به بهانه کار سیاسی، به کار کارشناسی نپردازیم و اطلاعات را مسکوت بگذارید، خوب نیست.

الان هزارتا برج داریم که ۴۵۰ تای آن مربوط به دوره خاصی می شود که در مناطق ۱ و ۲ و ۳ انبوه شده.

(در پاسخ به سئوالی درمورد استفاده از بودجه شهرداری تهران در دوره های گذشته در خارج از کشور ) در سوابق بودجه شهرداری تهران هیچ ردیف بودجه قانونی برای کمک به خارج از کشور وجود ندارد و اگر هم قبلا بوده ممکن است از طریق همان پروژه رساتجارت بوده باشد.

درمورد پرونده هولدینگ یاس، دو کار انجام دادیم، به موازات احصا رقم ها و مطالبات مان، خیلی از املاکی که محل بحثمان بود، با آن شرکت توافق کردیم و خیلی از املاک را پس گرفتیم مثل ملک اطلاعات . تا موقعی که می توانستیم پس بگیریم، انجام دادیم؛ گزارش هم به مراجع نظارتی و بازپرس پرونده از طریق ریاست قوه ارائه کردیم؛ تصاورمان این بود وقتی پرونده مفتوح است، این گزارشات موثر واقع خواهد شد.

۱۹۰ ملک و ۲۵ ملک در اختیار اشخاص را پس گرفتیم؛ ۲۵۰ ملک کل املاک شهردرای است که در اختیار غیر بود و داریم باز می گردیم؛ بخشی از آنها با پیگیری های حقوقی در حال تخلیه است.

۲۰۰ اپارتمان شهرداری در دوره گذشته با تخفیف ۱۰ تا ۵۰ درصدی واگذار شده.

از ۲۱۰۰ عدد املاک شهرداری، ۴۰۰ مورد آن را توانستیم پس بگیریم.

بنابر سیاست رئیس محترم دولت و هماهنگی های لازم، برخی از افراد هم به دلیل هماهنگی به جلسات کابینه دعوت می شود؛ از جمله شهردار تهران.

کنتاکت اخیر بین دولت و شهردرای به خاطر ملک ریاست جمهوری در نزدیکی بیت امام بود.

محدودیت هایی برای پلاک های مجاور نزدیک به حسینیه جماران، وجود داشت؛ ملک نهاد یکی از گودهای خطرناک بود که در ابتدای کار از شهرداری برای ساخت و ساز دعوت کرد؛ ما گفته بودیم زودتر این گود را از خطر در بیارید و نباید رها شود؛ ولی قرار بود پروانه گرفته شود و حریم هوایی رعایت شود.

دوستان فکر میکردند حریم انجا حریم میراث فرهنگی است؛ در دوره ی پیش از ما هم چندبار این بحث نقض شده بود.

من در مورد ماجرای ملک ریاست جمهوری در جماران، کوتاه نیامدم؛ پروانه صادر شد اما ان بخشی که تخریب کردیم خارج از آن پروانه بود.

منطقه ۲۲ در همه اسناد تهران به عنوان آخرین فرصت‌های باقیمانده تهران برای توسعه بین‌المللی و جهانی شدن تهران دیده شده بود. اتفاقی که دور دریاچه و بلندمرتبه‌سازی انجام شد یکی از مناقشات گسترده‌ای بود که وقتی من در شورای عالی شهرسازی بودم با مدیریت وقت شهرداری درگرفت. بلندمرتبه سازی در دوره مدیریت قبلی شهرداری این فرصت را از تهران گرفت.

درمورد خیریه ها، قانون مصرح کرده که شهرداری میتواند به خیریه ها کمک کند ولی باید به تصویب انجمن شهر برسد، اما در دوره هایی، هیچ مصوبه ای در این مورد وجود ندارد و این اختیارات حتی از حدود اختیارات شهردار بیرون است.

این رویه که برای موارد مربوط به تصمیمات خارج از حدود اختیارات شهردار که باید از شورای شهر تهران، اجازه گرفته شود، در دوره ی قبلی انجام نمی شد.

اقای میرسلیم به طور دائم در حال پیگیری موارد مربوط به شهرداری تهران هستند.

(درمورد زمین های واگذار شده در دوره ی قبلی شهرداری به برخی موسسات خیریه) قیمت مبنای زمین های واگذار شده، به قیمت یک سامسونت واگذار شده، یعنی زمین ها به قیمت بسیار نازل واگذار شده.

بیشترین واگذاری ها به همان خیریه مربوطه در دوره قبل هست.

در پرونده عیسی شریفی تمام اطلاعاتی که داشتیم را در مرحله بازپرسی ارسال کردیم اما بعداً فهمیدیم مورد بررسی قرار نگرفته‌ و کنار گذاشته شده‌اند.

در سال ۸۹ به قیمت دلار آن زمان بودجه شهرداری تهران ۷ میلیارد و ۱۴۷ میلیون دلار بوده است؛ در سال ۹۳ این رقم شده ۴/۸ میلیارد و الان شده ۱/۷ میلیارد دلار؛ اکنون بودجه شهرداری تهران یک ششم شده به نسبت ارزش برابری دلار و ریال.

من نظرم این است که فضای شورای شهر را برای متخصصان شهری، عمرانی، مالی شهر و معماری باز کنیم؛ اگر بدنه شهرداری را به حداکثر تخصص و تعهد نزدیک کنیم میتوانیم از نتیجه دفاع کنیم؛ حساسیت‌ من درباره انتخابات شورای شهر به این دلیل است.

پروژه پل طبقاتی صدر، مانند این بود که شما کلیه‌ات رو بفروشی، پولش رو صرفِ عمل زیبایی کنی.

 

این خبر در حال تکمیل است…منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه