لوگو سایت

نفت در برابر اکسیژن! | اقتصاد آنلاین


توییتهای پرادهان یک روز پس از این منتشر شد که پالایشگاه‌های نفت دولتی هند پس از این که عربستان سعودی قیمت فروش نفت برای بارگیری در ژوئن را کاهش داد، حجم خرید معمول خود را به این کشور سفارش دادند.

پالایشگاههای دولتی هند ۱۵ میلیون بشکه نفت سعودی را در یک ماه از شرکت آرامکوی سعودی خریداری می کنند. هند که سومین واردکننده و مصرف کننده بزرگ نفت جهان است، بیش از ۸۰ درصد از نیازهای نفتی خود را با واردات تامین می کند و وابستگی بالایی به نفت خاورمیانه دارد.

عربستان سعودی در شرایطی که موج دوم شیوع کووید ۱۹ تقاضای هند برای انرژی را فلج کرده است، قیمت فروش نفت برای تحویل در ژوئن به آسیا را بین ۱۰ تا ۳۰ سنت در هر بشکه کاهش داد. این نخستین کاهش قیمت فروش نفت عربستان سعودی از دسامبر سال گذشته بود و ضعیف شدن تقاضا در بازارهای بزرگ آسیایی را منعکس کرد.

تصمیم اخیر عربستان سعودی پس از موافقت اوپک پلاس با افزایش تولید روزانه و تسهیل محدودیت عرضه صورت گرفت که هند مکرر علیه آن اعتراض کرده و آن را راهی برای بالا نگه داشتن مصنوعی قیمتها می دانست. هند در واکنش به افزایش قیمت فروش نفت عربستان در ماه مه به پالایشگاه‌های دولتی دستور داده بود خرید نفت این کشور را کاهش دهند و به دنبال منابع دیگری برای واردات باشند تا وابستگی به نفت خاورمیانه را کمتر کنند.

یک منبع دولتی آگاه اوایل مارس به رویترز گفته بود ما از شرکتها خواسته ایم با جدیت به دنبال منابع جدید واردات نفت باشند. ما نمی توانیم گروگان تصمیمات یک طرفه تولیدکنندگان خاورمیانه بمانیم. هنگامی که آنها می خواستند بازار را تثبیت کنند، ما به حمایت از آنها برخاستیم.

اکنون عربستان سعودی قیمت گرید نفتی سبک عرب لایت را یک دلار و ۷۰ سنت در هر بشکه بالاتر از قیمت پایه منطقه ای عمان/دوبی تعیین کرده است. همزمان عربستان سعودی قیمت فروش نفت به آمریکا را ۲۰ سنت در هر بشکه افزایش داد که منعکس کننده بهبود اقتصاد و تقویت تقاضای این کشور برای نفت بود.

بر اساس گزارش رویترز، منابع هندی گفتند پس از این که ریاض اکسیژن پزشکی مایع را برای هند تامین کرد، این بار هیچ دستوری از سوی وزارت نفت برای کاهش واردات در ژوئن صادر نشده و برخلاف دفعه پیش، سعودی‌ها قیمت را هم کاهش دادند. سعودی‌ها برای جبران بلافاصله کمکهای بیشتری انجام دادند و بنابراین تلاش کردند دوباره به هند نزدیک شوند.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه