لوگو سایت

عوامل رکود ساز در بازار خودرو + جدول قیمت


به گزارش اقتصادنیوز  خودروهای پرطرفدار داخلی در هفته سپری شده با نوسان زیر یک درصد روبرو بودند، بطوریکه خودروهای داخلی رشد ۵۰۰ هزار تومانی تا یک میلیونی تومانی قیمت را تجربه کردند و از سوی دیگر افتی بین دو تا سه میلیون تومان داشتند.

با این شرایط این سوال مطرح می شود که چه عواملی بر بازار خودرو اثرگذار بوده است؟ «نوسان قیمت دلار» عمده دلیلی است که فعالان بازار خودرو، بالا و پایین شدن قیمت در بازار را به آن نسبت می دهند و معتقدند که در حال حاضر قیمت در بازار خودرو به قیمت دلار گره خورده است.  

عامل بعدی که از آن می توان به عنوان اثرگذارترین عامل در بازار خودرو یاد کرد به «مذاکرات وین» باز می گردد، معیاری که تحقق انتظارات مثبت از آن هم می تواند بر بازار خودرو اثرگذار باشد و هم بازار دلار را سمت و سو دهد.

اما در کنار دو عامل اثرگذار مذکور می توان به عوامل دیگری نیز اشاره کرد. «باز شدن مراکز شماره گذاری» و «نمایشگاه های خودرو» پس از یکماه تعطیلی،  در ابتدای هفته جاری هرچند امید خروج بازار خودرو از رکود را برای فعالان بازار خودرو به وجود آورده بود؛  اما عوامل دیگر موجب شدند تا شکست قرنطینه هم نتواند بازار را از رکود خارج کند.

 روند بازار خودرو

براساس ارزیابی های صورت گرفته بازار خودروهای پرطرفدار داخلی در مدت زمان مورد بررسی یا با افت قیمت همراه بوده و یا رشد اندک داشته است. براساس ارزیابی های صورت گرفته بیشترین افت قیمت در هفته سپری شده به سه خودرو (ساینا) ، (سمند lx)  و (سمند lx با موتور EF7) اختصاص داشته است این خودروها در هفته سپری شده افت دو تا سه میلیون قیمت را تجربه کردند.

 قیمت کوییک در بازار خودرو

 خانواده «کوییک» این هفته در میان محصولات سایپا چه روندی داشته اند. براساس ارزیابی بازار، «کوییک معمولی» در هفته سپری شده بدون تغییر و با قیمت ۱۴۶ میلیون تومان در بازار معامله شد. اما «کوییک R»  رشدی ۵۰۰ هزار تومانی را ثبت کرد و در بازار با قیمت ۱۵۴ میلیون تومان این هفته را به پایان رساند.

شاهین

قیمت «شاهین» در بازار خودرو

از دیگر محصولات سایپا می توان به خودرو «شاهین» اشاره کرد که اواخر سال گذشته به تعداد محدود و به صورت نمادین به خریداران این خودرو تحویل شد. شرکت سایپا در آن زمان قیمت ۲۶۸ میلیون تومان را برای این خودرو تعیین کرد و مشخص نیست این خودرو در تحویل رسمی با چه قیمتی به دست خریداران خواهد رسید.

قیمت محصولات پژو در بازار

  براساس رصد بازار، خودرو پرطرفدار این شرکت یعنی ۲۰۶ تیپ ۲ این هفته را با رشد یک میلیونی قیمت به پایان  رساند و در بازار با قیمت ۲۰۰ میلیون تومان معامله شد.  

ارزیابی صورت گرفته از بازار نشان دهنده آن است که تیپ ۵ این خودرو نیز در هفته سپری شده رشد یک میلیونی قیمت داشته و با قیمت ۲۵۸ میلیون تومان در بازار معامله شد. اما با ارزیابی بازار خودرو می توان گفت «پژو ۲۰۶ صندوقدار» دیگر محصول خانواده ۲۰۶ که همواره توانسته نظر خانواده ها را به خود جلب کند، این خودرو در بازار در محدوده قیمتی ۲۴۵ میلیون تومان قیمت خورد و بدون تغییر در بازار عرضه شد.

پژو

قیمت خانواده سمند در بازار

در میان محصولات ایران خودرو   «سمند LX» نیز هفته سپری شده را با افت۲ میلیونی سپری کرد و قیمت آن به ۱۹۰ میلیون تومان در بازار رسید.

  «سمند lx با موتورEF7» نیز این هفته افت دو میلیون تومانی داشت و در بازار با قیمت ۱۹۹ میلیون تومان معامله شد.

اما برخلاف سایر خانواده سمند « سورن» از دیگر اعضای این خانواده این هفته رشد یک میلیونی قیمت در بازار داشت و با قیمت ۲۴۱ میلیون تومان در بازار عرضه شد.

سمند lx

قیمت تیبا در بازار

از دیگر محصولات بازار پرتیراژ ها می توان به «تیبا صندوقدار» اشاره کرد؛ ارزیابی بازار خودرو نشان می دهد که این خودرو این هفته رشد یک میلیون تومانی قیمت داشت و با قیمت ۱۲۲ میلیون تومان در بازار معامله شد. قیمت «تیبا۲» معمولی نیز با رشدی  ۱ میلیونی در هفته جاری در بازار به ۱۳۳ میلیون تومان رسید.

اما ساینا که به لحاظ قیمتی و حتی فرمی هم تراز تیبا است از دیگرخودروهایی است که در این هفته  کاهش قیمت داشته است. براساس ارزیابی بازار ساینا درهفته سپری شده با۳ میلیون تومان کاهش به قیمت ۱۴۱ میلیون تومان در بازار معامله شد.

تیبا

 منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه