لوگو سایت

ریزش محسوس قیمت مسکن در ۳ منطقه پایتخت +جدول


به گزارش اقتصادنیوز، بازار مسکن امسال با کاهش متوسط قیمت آغاز شد. براساس آمارهای بانک مرکزی در دو ماهه‌ی نخست سال روند رشد قیمت مسکن کاهشی بوده است و بعد از عقب‌نشینی ۳.۱ درصدی قیمت‌ها در فروردین‌ماه، اردیبهشت‌ماه نیز قیمت مسکن ۱.۸ درصد کاهش داشت.

کدام مناطق ریزش قیمت داشتند؟

در تابستان ۹۸ نیز تجربه‌ی کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن در دو ماه پیوسته را شاهد بودیم. هرچند برخی از کارشناسان و فعالان حوزه‌ی مسکن چندان به آمارهای بانک مرکزی اطمینان ندارند و معتقدند این آمارها بازتاب‌دهنده‌ واقعی تغییر تحولات قیمتی بازار مسکن نیستند؛ اما براساس آمارهای ارائه‌شده ازسوی بانک مرکزی ۷ منطقه بیش از متوسط ریزش قیمت (۱.۷ درصد) عقب‌نشینی قیمتی داشتند.

منطقه‌ی ۲۲ (منفی ۲۵.۸۵ درصد)، منطقه‌ی ۱۸ (منفی ۱۰.۷۱ درصد) و منطقه‌ی یک (منفی ۹.۸۸ درصد) بیشترین کاهش قیمت را داشتند و مناطق ۴، ۹، ۷ و ۱۱ نیز در جایگاه‌های بعدی قرار دارند. مناطق ۱۳، ۱۰، ۲ و ۱۹ نیز کاهشی اندک قیمتی را پشت‌سر گذاشته و مناطق ۳، ۵، ۲۱، ۸، ۱۶، ۱۲، ۱۷، ۱۴، ۱۵، ۶ و ۲۰ نیز رشد قیمتی داشتند که منطقه‌ی ۲۰ با افزایش ۸.۵۷ درصدی بیشترین افزایش قیمت را داشته است.

در اردیبهشت‌ماه بیشترین قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله‌شده مربوط به منطقه‌ی یک و حدود ۶۰ میلیون تومان بود و ارزان‌ترین منطقه نیز مانند ماه‌های گذشته، منطقه‌ی ۱۸ بود. متوسط معاملات انجام‌شده در این منطقه ۱۱ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان بوده است.

 

مسکن

همچنین گزارش بانک مرکزی نشان از رشد معاملات نسبت به فروردین‌ماه دارد؛ اما نسبت به اردیبهشت‌های پرمعامله‌ی چند سال اخیر شاهد افت معاملات بر اردیبهشت‌ماه هستیم. در این ماه ۳.۹۳۸ واحد حجم معاملات بوده که نسبت به فروردین‌ماه ۸۸ درصد رشد داشته، اما نسبت به اردیبهشت سال ۹۹ معادل ۶۵ درصد ریزش معاملات داشته است که می‌توان یکی از دلایل آن تعطیلی اصناف به دلیل اوج کرونا و عدم‌تمایل خریداران و فروشندگان به بازدید از فایل‌های ارائه‌شده در روزهای پرخطر کرونایی باشد. براساس آمارهای بانک مرکزی، منطقه یک با ۲۰۸ معامله‌ی ثبت‌شده ۱۰۸ درصد رشد معاملات را شاهد بوده است، منطقه ۲ با ۳۰۹ معامله ۵۷.۶۵ درصد رشد داشته است و منطقه ۳ با ۱۶۳ معامله بیش از ۸۹ درصد رشد معامله را تجربه کرده است. منطقه ۵ که ماه‌هاست رکورددار بیشترین معاملات در شهر تهران است، در اردیبهشت‌ماه با ۶۰۱ معامله رشد ۱۰۳ درصدی را شاهد بود. همچنین مناطق ۱۹، ۲۰ و ۲۱ نیز هرچند معاملات چندانی در آنها به ثبت نرسیده، اما رکوردداران افزایش معاملات بودند نسبت به فروردین‌ماه. در منطقه‌ی ۱۹ با ثبت ۵۱ معامله‌ی مسکن رشد ۲۴۰ درصدی را شاهد بودیم و در منطقه‌ی ۲۰ با ۴۲ معامله‌ی مسکن رشد معاملات ۱۶۲.۵ درصد بود و منطقه‌ِی ۲۱ نیز با رشد ۱۳۵.۴ درصدی و ثبت ۷۳ معامله بیش از متوسط رشد معاملات افزایش خریدار را تجربه کردند.

مناطق ۲، ۸، ۹، ۱۱، ۱۲، ۱۵ و ۱۷ نیز کمتر از ۸۸ درصد (متوسط رشد معاملات در اردیبهشت) رشد معامله مسکن داشته و بازارشان کم‌مشتری‌تر از سایر مناطق بود.

مسکن

 

 منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه