لوگو سایت

با این آرایش صحنه نمی توان انتظار معجزه داشت


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری در حالی با حضور ۷  کاندیدا برگزار شد که از قبل با اعلام کاندیداهای تاییدصلاحیت شده، انتظار می‌رفت که این ترکیب، ترکیبی یک سویه بوده و وزن سیاسی‌اش به سمت یک جریان سنگینی کند به بیانی دیگر ترکیب ۵  کاندیدای اصولگرا و دو کاندیدای اصلاح‌طلب از نگاه بسیاری از فعالان و تحلیلگران سیاسی ترکیبی نابرابر بود که به معنای پشت کردن به سلیقه‌های مختلف بوده و به نوعی محدوده انتخاب مردم را نیز بیش از پیش تنگ تر کرد.

 حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران در تحلیل اولین مناظره انتخابات ریاست جمهوری   گفت: این مناظره مشتی از یک خروار و مشکلاتی که در این انتخابات با آن مواجه هستیم، بود. انتخابات پیش رو هم از جهت شور و اشتیاق حضور مردم و هم از جهت حضور کاندیداهایی در تراز مردم ایران (ضمن احترام به همه کاندیداهای حاضر در این انتخابات) با ضعف های اساسی روبرو است.

مرعشی ادامه داد: در واقع این مناظره تمام جلوه های ضعیف و غیرقابل قبول این انتخابات را به نمایش گذاشت.

وی با اشاره به حمله برخی کاندیداها به دولت روحانی بیان کرد: ایراد بعدی این مناظره این بود که کاندیداها به دولت حمله می کردند در حالی که هیچ یک از دولتمردان آقای دکتر روحانی در آن صحنه حاضر نبودند. اگر می خواستند پاسخی بشنوند باید کرسی مخصوصی برای دولت طراحی می کردند تا دولت بتواند از خودش دفاع کند این نکته هم از ضعف های اساسی کار بود.

 او درباره اظهارات عبدالناصر همتی نیز اشاره کرد: آقای همتی هم مورد حمله قابل پیش بینی اما غیرمنصفانه ای قرار گرفت به جای اینکه بتواند راهکارهای عالمانه خود را در اقتصاد ایران ارائه کند مجبور شد به تهاجمات چندنفره پاسخ بدهد از نگاه بنده در این بخش توانست جسارت های خودش را نشان دهد.

مرعشی در پاسخ به این سوال که تفاوت سوالات این مناظره را با دوره های قبلی چگونه دیدید؟ تصریح کرد: اساسا طراحی این مناظره در قالب فرصت های دو، سه و چهار دقیقه ای اشتباه بود به بیانی حداقل در بخش اول باید به هر کاندیدایی وقت می دادند که در ابتدا اظهاراتش را مطرح کند و خود را معرفی کنند.

سخنگوی حزب کارگزاران اضافه کرد: تقسیم کردن مناظره به زمان های کوتاه، اصلا طراحی خوبی نبود.

این چهره سیاسی اصلاح طلب با اشاره به عدم حضور کاندیداهای متنوع عنوان کرد: به هر حال مشتی از یک خروار ضعف بودند. نمی توان هیجانی به این مناظرات وارد کرد. ذات نایافته از هستی بخش… کِی تواند که بود هستی بخش؟، به بیانی دیگر وقتی صحنه را این گونه آرایش داده اند، با این آرایش صحنه که نمی توان معجزه رخ دهد.

مرعشی درباره پوششی بودن کاندیداها نیز اشاره کرد: اصلا بحث پوششی بودن نیست، تراز جمهورِ ایران بسیار فراتر از این ترکیب کاندیداها است.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه