لوگو سایت

این ۵ نفر مقابل من نگذاشتند FATF تصویب شود


به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین، سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ ساعت ۱۷ امروز با موضوع دغدغه های مردم آغاز شد.  

در سومین مناظره یک سوال مشترک از ۷ کاندیدا، پرسیده شد و کاندیداها ۷ دقیقه فرصت پاسخگویی دارند. 

اولین دغدغه مردمی که مورد سوال قرار گرفت «گرانی و نرخ بالای تورم»، بود. عبدالناصر همتی در پاسخ به برنامه هایش برای حل مشکلات و دغدغه های مردم گفت:

در ارتباط با بحث امروز، بدون اعاده رشد اقتصادی حداقل در حد ۵ درصد، نه می شود بیکاری را حل کرد و نه رفاه را برای مردم به بار آورد. طی یک دهه گذشته شیب منفی در رشد اقتصادی داشته ایم. بدون سرمایه گذاری، رشد اقتصادی امکان ندارد.

 

اقتصاد مفاهیم خاص خودش را دارد. محیط سرمایه گذاری باید امن باشد تا رشد اقتصادی ایجاد شود و آن را عادلانه توزیع بکنیم. آقای رییسی می گویند گرانی سازی می کنند. چه گرانی سازی ای؟ تورم عامل گرانی است. چرا قیمت ارز و مسکن رفت بالا؟ آقای رییسی ما نباید خودمان را به راه دیگری بزنیم.

 

تحریم در یک دهه گذشته مبادلات ما با دنیا را بهم زده. چرا این اتفاق افتاده؟ یک کشور را به من نشان بدهید که بدون مبادلات تجاری با جهان پیشرفت کرده باشد. تحریم خیلی مهم است. من برای هر کدام از این دغدغه ها مثل اشتغال و مسکن جوانان و برای کنترل تورم و رشد حداقل ۵ درصدی برنامه دارم. 

 

همین جریان که می گوید چرا از علت دیگر صحبت نمی کنید، این جریان می خواهد ما بدون دنیا زندگی کنیم. نتیجه اش می شود که رشد ۸ درصدی به رشد منفی تبدیل می شود.  این هزینه را مردم عزیز می دهند. ما یک کشتی با پرچم ایران نمی توانیم روی دریا بفرستیم. استقلال و پرسپولیس نمی توانند مطالبات خود را از ای اف سی بگیرند. ۱۶ میلیارد دلار سالانه هزینه تحریم برای کشور است.

 

جناب آقای رییسی لطفا بفرمایید اگر قدرت دست شما تندروها بیفتد چه خواهد شد؟ تحریم ها با اجماع جهانی بیشتر وضع خواهد شد. برجام با حرکت آقای ظریف و حمایت مقام معظم رهبری به نتیجه رسید.  فکر می کنید همینجوری وضع اقتصاد همین شده؟ دولت دچار کسری بودجه شده بخاطر تحریم ها. به این مسائل توجه کنید. کاسبان تحریم اجازه ندادند سرمایه گذاری شکل نشود. اگر تحریم ها نبود کاسبان تحریم سالی ۳۵۰ هزار میلیارد تومان ضرر می کردند. ترامپ و کاسبان تحریم باهم زیر برجام زدند.

اینگونه شد که ما به وضعیت فعلی رسیدیم، اما می‌گویم می‌توان در دولت بعدی تحریم را شکست و برجام را اجرا کرد ما اگر بتوانیم چند سال سرمایه وارد کشور کنیم آن وقت برای جوانان هم شغل ایجاد خواهد شد این دغدغه مردم است و ما این را اجرا خواهیم کرد.

اما آنهایی که در برابر من قراردارند یعنی آقای رئیسی و چهار کاندیدای دیگر که وی را همراهی می‌کنند اینها مخالف برجام و تصویب FATF هستند. آنها سال‌ها رابطه با خارج کشور را معطل کرده‌اند به خاطر این‌که به رابطه با دنیا اعتقادی ندارند.

 ما برای سیاست خارجی برنامه داریم و به دنبال حل مشکلات هستیم در سیاست خارجی دولت من عربستان و عمان دشمن نیستند ما به دنبال حمایت از خودروسازی داخلی هستیم اما معنایش این نیست که خودروی داخلی را به قیمت خودروی آمریکایی به مردم بفروشیم.

آقای رئیسی شما تا این مدت گل به خودی زدید و در زمین ترامپ بازی کردید این موضوع را مورد توجه قرار دهید و بدانید که تعامل با دنیا اصل سیاست خارجی است.منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه