لوگو سایت

افزایش نرخ سود در همه سررسیدهای یک تا دو سال


به گزارش اقتصادنیوز امروز حجم معاملات خرد اوراق بدهی دولتی در بازار ثانویه نسبت به آخرین روز معاملاتی با 8 درصد افزایش به 233 میلیارد تومان رسید. این معاملات روی 34 نماد اخزا و 12 نماد اراد انجام شد. 

بررسی منحنی بازده استخراج شده از نمادهای اخزا نشان می‌دهد که نرخ‌های بازده در کلیه سررسیدها در سطح 22 درصد همگرا شده‌اند. نرخ اوراق با سررسید یک سال با 6 دهم درصد افزایش به 21.95 درصد رسید. نرخ بازده اوراق با سررسید دو سال با 4 دهم درصد افزایش به 22.99 درصد رسید. اما نرخ بازده اوراق با سررسید سه سال با دو دهم درصد کاهش به 22.11 درصد رسید. نرخ بازده اتی در سال دوم نیز با دو دهم درصد افزایش به 22.03 درصد رسید.

منحنی بازدهی اوراق بدهی دولتی چیست؟

امروز روند نرخ بازدهی اوراق آتی و نقدی بدون شیب و مماس با محور 22 بود. به این ترتیب نرخ سود آتی در اکثر سررسیدها حدود 22 درصد و در سررسیدهای بالای 800 روز با شیبی ملایم در حدود 22.2 درصد بود.

نرخ بازده نقدی و آتی

در بازار اوراق بدهی دولتی، نرخ‌های بازده اوراق در سررسیدهای زمانی مختلف از طریق عرضه و تقاضا کشف می‌شود. نرخ کشف‌شده بر اساس این سازوکار متوسط بازده نقدی نگهداری اوراق تا سررسید را نشان می‌دهد. همچنین از تفاوت نرخ‌های بازده نقدی در سررسیدهای مختلف، می‌توان برای استخراج بازده آتی مورد انتظار سرمایه‌گذاران استفاده کرد.

N3منبع خبر

نظر

  • هنوز نظری ندارید.
  • افزودن دیدگاه