درگیری‌ها میان جبهه مقاومت و طالبان در جریان است


به گزارش اقتصادنیوز به نقل از  فارس، در پی ادامه درگیری‌ها میان جبهه مقاومت پنجشیر و طالبان گزارشات ضدونقیضی از سقوط این ولایت به‌دست طالبان خبر می‌دهند.

برخی منابع اعلام کردند نیروهای طالبان پس از حمله به پنجشیر، این منطقه را تصرف کردند، اما تاکنون طالبان این موضوع را تایید نکرده‌اند.

در همین حال امرالله صالح، یکی از فرماندهان جبهه مقاومت، به طلوع‌نیوز گفت که وی در پنجشیر است و هم اکنون نبردهای شدید میان جبهه مقاومت و گروه طالبان جریان دارد. 

پیش از این برخی گزارش‌ها از فرار امرالله صالح به تاجیکستان و سقوط پنجشیر خبر داده‌ بودند.

در همین حال طالبان و جبهه مقاومت از ادامه جنگ و وارد کردن تلفات سنگین بر یک دیگر خبر می‌دهند. 

در این نیروهای جبهه مقاومت مدعی شدند که حمله گسترده  طالبان را با وارد کردن تلفات سنگین بر آن‌ها عقب زده‌اند.

یک سخنگوی جبهه مقاومت گفت که طالبان شب گذشته از چهار سو به ولایت پنجشیر حمله کردند؛ اما نتوانستند که به  پنجشیر داخل شوند.

فهیم فطرت، یک عضو جبهه مقاومت، گفت: «صدها تن از نیروهای شان کشته، زخمی و به اسارت نیروهای مقاومت ملی درآمده است. ده‌ها وسایط زرهی شان آتش گرفته و در محل باقی مانده است. مناطق زیادی را در مناطق گلبهار و جبل السراج از دست داده اند.»

از سوی دیگر، طالبان وارد شدن تلفات به نیروهای شان را رد می‌کنند و می‌گویند که نیروهای آنان در پنجشیر از چند سو پیشروی داشته اند.

انعام الله، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان، گفت: «اعضای طالبان از استقامت ورسج تخار و کران و منجان بدخشان به داخل شهرستان پریان پیشروی‌های داشته اند و باهم وصل هم شده‌اند. همچنین آنها از استقامت کاپیسا پیشروی‌هایی داشته اند. مناطق مرکزی شهرستان شتل هنوزهم در تصرف امارت اسلامی قرار دارد.»

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز گواه نبردهای شدید میان دو طرف می‌باشد.

در همین حال، حامد کرزی رییس جمهور پیشین، روز جمعه از دو طرف خواست که از جنگ دست بکشند و مخالفت شان را از راه گفت‌وگو حل کنند.

همچنین یک خبرگزاری روسی امروز خبر داد که طالبان به‌دنبال تلفات سنگینی که متحمل شد، امروز مجبور به عقب‌نشینی شده است.

در اعلامیه دفتر حامد کرزی که به رسانه‌ها فرستاده، چنین آمده است: «متاسفانه در این روزهای اخیر با وجود تلاش‌های اصلاح طلبان، عملیات نظامی و جنگ در پنجشیر آغاز شد که جای نگرانی عمیق است. به همین دلیل از دو طرف می‌خواهم که جنگ نه تنها راه حل نیست بلکه زخم‌های افغانستان زخمی و درد دیده را تازه می‌کند و اختلال ایجاد می‌کند. از هر دو طرف تقاضا دارم که مشکل فعلی را از طریق مذاکرات حل نمایند تا ملت رنجدیده ما از صلح و سعادت کامل برخوردار شوند.»

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نیز می‌گوید که امیدوار است طالبان وارد جنگ با پنجشیر نشوند. او از تمام جریان‌های سیاسی می‌خواهد که بر سر یک دولت فراگیر توافق کنند.

لاوروف گفت: «در رابطه به پنجشیر همان‌گونه که می‌دانید، ما برای مدت طولانی طالبان و گروه‌های قومی و سیاسی را متعهد می‌کنیم تا یک حکومت انتقالی فراگیر در افغانستان روی کار آید. از آن‌جا که من می‌دانم روسیه قصد ندارد که واسطه این مذاکرات باشد، همه می‌خواهند که طالبان و نیروهای قومی و سیاسی دیگر به توافق برسند.»

با این همه، منابع می‌گویند که مذاکرات میان جبهه مقاومت و طالبان پس از آن با شکست روبه رو شد که هیأت طالبان پیش از بحث در مورد چگونگی ایجاد حکومت آینده، خواهان حل مساله پنجشیر شدند؛ اما هیأت جبهه مقاومت  خواستار بحث در مورد نظام آینده بود.منبع خبر

دیدگاه ها

mood_bad
  • بدون دیدگاه.
  • افزودن دیدگاه